OSPA WIETRZNA
Ospa wietrzna jest wirusową chorobą zakaźną wieku dziecięcego przenoszącą się między ludźmi na drodze powietrznej. Źródłem zakażenia jest chory na ospę wietrzną człowiek. Obecnie na ospę chorują głównie dzieci w okresie wczesnego dzieciństwa, a ze względu na to, że szczepienia obowiązkowe przeciw tej chorobie są ograniczone do niewielkich grup to zachorowania mają charakter powszechny. Przechorowanie ospy wietrznej daje odporność na całe życie. Szacuje się, że około 95% społeczeństwa choruje na ospę wietrzną w dzieciństwie, a tylko 5% osób dorosłych jest wrażliwych na zachorowanie. Głównym objawem ospy wietrznej jest podwyższona temperatura ciała i pęcherzykowa wysypka. Przebieg zachorowania u dzieci może być różnie ciężki natomiast u osób dorosłych jest z reguły ciężki, ze względu na bardzo burzliwą odpowiedź immunologiczną organizmu osoby dorosłej. Szczególnie niebezpieczne jest zachorowanie kobiety w ciąży na ospę wietrzną w okresie zbliżającego sie porodu, ponieważ nowo narodzone dziecko nie otrzymuje od matki przeciwciał i musi sobie samo radzić z ta chorobą. Dlatego tak ważne jest aby kobiety przed zajściem w ciążę były pewne tego czy chorowały na ospę wietrzną czy nie, a w przypadku nie przechorowania poddały się szczepieniom ochronnym.
ZALECENIA SZCZEPIEŃ OSÓB DOROSŁYCH PRZECIW OSPIE WIETRZNEJ
Ze względu na ciężkość przebiegu zachorowania na ospę wietrzną u osób dorosłych szczepienia przeciw tej chorobie zaleca się wszystkim dorosłym, którzy nie przechorowali ospy wietrznej w dzieciństwie lub nie zaszczepili się dwoma dawkami szczepionki w odstępie co najmniej 6 tygodniowym. Jeżeli ktoś ma wątpliwości czy chorował w dzieciństwie na ospę wietrzna czy nie może to sprawdzić wykonując badania określające obecność swoistych przeciwciała lub się zaszczepić bez badań, bo przechorowanie ospy wietrznej nie jest przeciwwskazaniem do szczepień. Ponadto szczepienia są w szczególności zalecane kobietom planującym ciążę oraz osobom pracującym z dziećmi i personelowi medycznemu. Ze względu na to, że szczepionka zawiera żywe odzjadliwione wirus ospy wietrznej kobiety planujące ciążę powinny ostatnią dawkę szczepionki przyjąć co najmniej miesiąc przez zajściem w ciążę.
SZCZEPIENIA PRZECIW OSPIE WIETRZNEJ OSÓB DOROSŁYCH
Szczepienia przeciw ospie wietrznej prowadzone są przy zastosowaniu żywej atenuowanej (odzjadliwionej) szczepionki. Na rynku polskim obecnie jest dostępna szczepionka o nazwie Varilrix.
Szczepienie polega na podaniu dwóch dawek szczepionki w odstępie co najmniej 6 tygodni. Dwu dawkowy cykl szczepień daje wysoką protekcję przed zachorowaniem.